KORACI DO VLASTITOG BIZNISA – 5 – KORAKA
Koraci do vlastitog biznisa kreću sa idejom. Ideje za biznis i najunosniji poslovi ili neke lude biznis ideje nećete pronaći na ovoj stranici. Naprotiv, pronaći ćete 5 Koraka do svoje firme odnosno kako u 5 koraka registrovati svoju firmu. Također, ne možemo odgovoriti ni na pitanje koju firmu otvoriti u BiH jer to je privatno- poslovna odluka osnivača, svaka nosi određen rizik i prednost u odnosu na neizabranu opciju – da li otvoriti obrt ili doo. Međutim, osnivanje doo u BiH je, uz praćenje nekoliko formalnih koraka, u konačnici ustaljen i jednostavan postupak koji se može lako provesti u 5 koraka do svoje firme.
1. Odluči se o imenu svoje buduće firme, adresi, visini kapitala, djelatnosti koju ćeš obavljati;
Koraci do vlastitog biznisa zahtijevaju srž – Među najvažnijim idejama je naziv/firma tvog budućeg društva koja mora biti originalna ili bar djelimično originalna kako ne bi izazvala pometnju na tržištu ako koristiš sličan termin (npr. Firmica d.o.o. i Firmica BH d.o.o. se dovoljno razlikuju). U pogledu sjedišta tvog budućeg društva bitno je da postoji „stvarno sjedište“ gdje ćeš primati poštu a ne „poštanski fah“ i slično jer u BiH još nije zaživio sistem virtualnih ureda, bar ne u pravom smislu te riječi. Kapital je novac koji uplaćuješ na „prelazni“ ili „privremeni“ račun bilo koje komercijalne banke u BiH (minimalni iznos u FbiH je 1.000KM), a nakon registracije na sudu taj novac se „prebacuje“ na poslovni račun novo-osnovane firme.
Taj račun za uplatu kapitala ne mora čak biti niti uplaćen u istoj banci u kojoj namjeravaš otvoriti poslovni komercijalni račun za firmu. Da bi društvo poslovalo mora obavljati minimalno jednu djelatnost koja je dozvoljena zakonom, a šifrarnik tih djelanosti može pogledati ovdje. Prilikom registracije firme možeš birati više djelatnosti, iako je preporuka da to svedeš na neki razuman broj i da odrediš glavnu djelatnost iz koje će društvo ostvarivati prihode
2. Pripremi neophodnu dokumentaciju za osnivanje društva i to: osnivački akta društva, statut društva, izjava osnivača i izjava direktora, obrazac 3 i obrazac 5 deponovanog potpisa;
Ovaj dio je prilično formalan, provode ga osobe koje imaju neka prethodna znanja i iskustva, ali u osnovi sadrži najjednostavniju odluku jednog lica za osnivanje firme u kojoj je u par članova odluke propisano ono najbitnije, kao ko je osnivač društva, naziv novog društva, sjedište, djelatnost, visina kapitala, direktor, ovlaštenja direktora, organizacija rada itd. Za sve ostale izjave i obrasce postoji unaprijed određeni tekst, kao npr. Izjava direktora da prihvata da bude imenovan na poziciju direktora tog društva, izjava osnivača da nije osnivač drugih firmi u BiH ili ako jeste da navede njihove nazive itd.
Društvo, pored direktora, može imati i jednog ili više izvršnih direktora (drugih lica ovlaštenih za zastupanje pod drugimim nazivom), odnosno jednog ili više prokurista. Prokurista može imati više ovlaštenja od samog direktora i ukoliko je stranac ne mora u Federaciji Bosne i Hercegovine zasnovati radni odnos, odnosno dobiti radnu i dozvolu boravka. Prokurista, također, potpisuje izjavu o prihvatanju dužnosti, deponuje potpis i dostavlja kopiju pasoša u skladu sa gore navedenim.
3. Potpisivanje i ovjeravanje potpisa osnivačkog akta, prijave, izjava, obrazaca i eventualno statuta;
Kada je sve ovo iz tačke 2. pripremljeno – osnivač i direktor ovjeravaju potpise na svim aktima, te ovjeravaju fotokopije svojih identifikacionih dokumenata (lična karta za državljane a pasoš za strance). Koraci do vlastitog biznisa postaju sve kraći jer;
4. Sudska registracija društva kod nadležnog Općinskog suda sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovine;
Nakon ovjere svih akata iz tačke 3, sve je u rukama suda, ako je sve predato i ispravno sastavljeno, sud odluku – rješenje o registraciji novog pravnog lica donosi kroz 5-8 radnih dana, a prije preuzimanja tog rješenja plaća se i dodatna taksa na rješenje o registraciji (pored one takse na prijavu uplaćene prilikom predaje zahtjeva u vidu taksenih markica).
5. Post-registracija; izrada pečata, pribavljanje poreske registracije, razvrstavanje djelatnosti, otvaranje računa u banci, fiskalizacija i ostala obavještenja;
Nakon pribavljanja sudskog rješenja o registraciji društva postupak registracije je okončan, ali da bi društvo postalo operativno potrebno je provesti određene “postregistracijske postupke”. Ovi postupci obuhvataju: izradu pečata društva, pribavljanje ID/JIB broja i evidentiranje društva kod Zavoda za statistiku, pribavljanje rješenja o namjeni poslovnog prostora (izuzetno ovisno od aktivnosti), otvaranje bankovnog računa, pribavljanje PDV i carinskog broja (izuzetno i nije pravilo odmah ova dva „uvjerenja“ – broja pribavljati). Ako ste stigli do ove tačke koraci do vlastitog biznisa su bili uspješni i počinje faza koraci do vlastitog uspjeha.
Koraci do vlastitog biznisa zahtijevaju dodatni korak, a to je regulisanje post registracijskog postupka bez kojeg ne postoji operativno društvo, ne postoji mogućnost sticanja profita bez ovog koraka.
Šta ako je direktor stranac – lice bez BiH državljanstva?
Ukoliko je direktor stranac u Federaciji Bosne i Hercegovine mora pribaviti radnu dozvolu i dozvolu boravka, te se prijaviti kod nadležne Porezne uprave. Postupak pribavljanja radne i dozvole boravka je poprilično komplikovan i dugotrajan, mnogo duži nego sama registracija nove firme.
Kao što smo iznad naveli, koraci do vlastitog biznisa zahtijevaju i realizaciju odluke o broju članova uprave jer Društvo, pored direktora, može imati i jednog ili više izvršnih direktora, odnosno jednog ili više prokurista.
KORACI DO VLASTITOG BIZNISA izvan ove web stranice:
Koraci do vlastitog biznisa često zahtijevaju i istraživački pristup svakoj temi pa predlažemo da sam postupak registracije detaljno provjerite i na ovom linku Općine Novi Grad Sarajevo, nije potpun i cjelovit ali može poslužiti kao hodogram.